Ange din mailadress
Indtast ny adgangskode:

​Vælg sprog:         

Tidtabeller och priser  

​M/S Pernille seglar varje timme mellan Helsingör och Helsingborg.

Från city till city och resa tar ca. 20 min. Cyklar och hundar är gratis.

Avresa från Helsingör

(en gång per timme)

Måndag​

10.30 - 18.30​

Tisdag​

10.30 - 18.30​

Onsdag​

10.30 - 18.30​

Torsdag​

10.30 - 18.30​

Fredag​

10.30 - 20.30​

Lördag​

10.30 - 20.30​

Söndag​

10.30 - 17.30​

Avresa från Helsinborg

(en gång per timme)

Måndag​

10.00 - 18.00​

Tisdag​

10.00 - 18.00​

Onsdag​

10.00 - 18.00​

Torsdag​

10.00 - 18.00​

Fredag​

10.00 - 20.00​

Lördag​

10.00 - 20.00​

Söndag​

10.00 - 17.00​

​Biljett priserna - Helsingborg  Terminal

Betalning med kort dras i Danska kronor med Bankens dagskurs.

VUXEN

Enkelbiljett

38 SEK / 32 DKK

T/R*

70 SEK / 59DKK

10 turs kort (5 x resa tur-och returresor*)

310 SEK / 261  DKK

PENSIONÄR

Enkelbiljett

24 SEK / 20 DKK

T/R*

45 SEK / 38 DKK

Pensionär månads biljett 

385 SEK / 324 DKK

BARN

Enkelbiljett

24 SEK /  20 DKK

T/R*

45 SEK / 38 DKK

0-3 ÅR

GRATIS​

SKÅNE TRAFIK BUSSBILJETT

Vuxen enkel

29 SEK / 25 DKK 

Vuxen 24 timmar Helsingborg

65 SEK / 55 DKK

Barn enkel

22 SEK / 19 DKK

Barn 24 timmar Helsingborg

40  SEK / 35 DKK

Skolan-dagis-rekreation Center - Retur

minimum 15 personer

Barn 3-11 år

20 SEK / 17 DKK

Barn 12-16 år

25 SEK / 21 DKK

Vuxen

 38 SEK / 32 DKK


Bingo​

73 SEK / 62 DKK

After Work **

inkl en öl/vin och en bit att äta  

73 SEK / 62 DKK​

Söndags Jazz  

Jazz och brunch eller frokost välj själv              167 SEK / 139 DKK

(kaffe, juice och övriga drycker köpes separat). Förbeställning nödvändig.

Utöver tillkomer de vanliga biljettpriset*.

*​​10 turs kort och bonuskort kan inte användas på detta arrangemang.

100 DKK BONUS

När du har rest 10 gånger tur och retur, ger vi dig bonuskort värde på 100 dkk. som kan användas för köp av biljett eller i fartygets barer.

Du kan få en stämpel kort vid biljettkassan i Helsingborg, i Sundsboden i Helsingör eller ombord. Varje gång du visar en returbiljett, finns med 2 klipp

kommer en av våra bartenders, stämpla ditt kort, och när du har 10

stämplar, får du bonus på 100 dkk​.

OBS!   Gäller endast till vanliga vuxna returbiljett 

Gäller ikke ved JAZZ og Bingo arrangement

* Resa – är för en resa från Danmark till Sverige och en resa från Sverige till Danmark. Det kan inte tas upp två gånger från samma land två gånger

** Personer med klippkort eller månadskort kan delta för en avgift på 20 dkk eller 25 sek


CYKLAR
​MEDTAGES GRATIS!

​Följ oss på Facebook för nyheter och händelser

Skriv till oss​

 
 
 
 
Vissa fält är inte korrekt ifyllda

Registrera dig för vårt nyhetsbrev

​Kom ihåg att markera den grupp som ni vill vara i.

​Sundbusserne Sverige

Gamla Tullhuset - Hamntorget

252 21 Helsingborg

Tlf.: +46 42 21 61 61

E-mail: info@sundbusserne.dk

Sundbusserne Danmark

Færgevej 24

3000 Helsingør

Tlf.: +45 53 73 70 10

E-mail: info@sundbusserne.dk

För bokning, matbeställning och övriga frågor

Tfn (från Danmark): +46 42 21 61 61

Tfn (från Sverige): +42 21 61 61

Ring under perioden på: 10.30 - 15.30​

- eller ring evt. til en af vore Terminaler direkte.

Testrapport för friska buss Pernille

Testrapport för friska buss lokala