Ange din mailadress
Indtast ny adgangskode:

​Vælg sprog:         

Tidtabeller och priser  

​MS Pernille seglar varje timme mellan Helsingör och Helsingborg.

Från city till city och resa tar ca. 20 min. Hundar är gratis.

Avresa från Helsingör

(en gång per timme)

Måndag​

10.30 - 18.30​

Tisdag​

10.30 - 18.30​

Onsdag​

10.30 - 18.30​

Torsdag​

10.30 - 18.30​

Fredag​

10.30 - 20.30​

Lördag​

10.30 - 20.30​

Söndag​

10.30 - 17.30​

Avresa från Helsinborg

(en gång per timme)

Måndag​

10.00 - 18.00​

Tisdag​

10.00 - 18.00​

Onsdag​

10.00 - 18.00​

Torsdag​

10.00 - 18.00​

Fredag​

10.00 - 20.00​

Lördag​

10.00 - 20.00​

Söndag​

10.00 - 17.00​

​Biljett priserna - Helsingborg  Terminal

Betalning med kort dras i Danska kronor med Bankens dagskurs.

VUXEN

Enkelbiljett

52 SEK / 40 DKK

T/R*

90 SEK / 69 DKK

10 turs kort (5 x resa tur-och returresor*)

360 SEK / 274  DKK

PENSIONÄR

Enkelbiljett

36 SEK / 28 DKK

T/R*

59 SEK / 45 DKK

Månadskort​                                                                       390 SEK / 297 DKK

BARN

Enkelbiljett 4-11 år

36 SEK /  28 DKK

T/R* 4-11 år

59 SEK / 45 DKK

0-3 år

GRATIS​

SKÅNE TRAFIK BUSSBILJETT

Vuxen enkel

29 SEK / 25 DKK 

Vuxen 24 timmar Helsingborg

65 SEK / 55 DKK

Barn enkel

22 SEK / 19 DKK

Barn 24 timmar Helsingborg

40  SEK / 35 DKK

Skolan-dagis-rekreation Center - Retur

minimum 15 personer

Barn 3-11 år

29 SEK / 22 DKK

Barn 12-16 år

35 SEK / 27 DKK

Vuxen

 45 SEK / 34 DKK


Evening Cruise​

Vuxen 259 DKK

Barn 159 DKK

Söndags Jazz  

Jazz och brunch eller frokost välj själv                     167 SEK / 139 DKK

(kaffe, juice och övriga drycker köpes separat). Förbeställning nödvändig.

Utöver tillkomer de vanliga biljettpriset*.

*​​10 turs kort kan inte användas på detta arrangemang.

CYKEL

Enkelbiljett

13 SEK / 10 DKK​

T/R​

26 SEK / 20 DKK ​

​Få rabatt på Værftets Madmarked

Res med Sundsbussarna på en Tur & Retur biljett och få rabatt på Værftets Madmarked:

BETALA FÖR EN OCH FÅ TVÅ

- öl, läsk eller kaffe

(endast i baren - ej hos baristan)

Gäller ENDAST samma dag som biljetten är köpt! Visa upp din rabattkupong från Sundsbussarna i baren på Værftets Madmarked.

* Resa – är för en resa från Danmark till Sverige och en resa från Sverige till Danmark. Det kan inte tas upp två gånger från samma land två gånger


​Följ oss på Facebook för nyheter och händelser

Skriv till oss​

 
 
 
 
Vissa fält är inte korrekt ifyllda

Sundbusserne Danmark

Færgevej 24

3000 Helsingør

Tlf.: +45 53 73 70 10

E-mail: info@sundbusserne.dk

​Sundbusserne Sverige

Gamla Tullhuset - Hamntorget

252 21 Helsingborg

Tlf.: +46 42 21 61 61

E-mail: info@sundbusserne.dk

För bokning, matbeställning och övriga frågor

Tfn (från Danmark): +46 42 21 61 61

Tfn (från Sverige): +42 21 61 61

Ring under perioden på: 10.30 - 15.30​

- eller ring evt. til en af vore Terminaler direkte.