Ange din mailadress
Indtast ny adgangskode:

Välj språk:          

Tidtabeller och priser  

​MS Pernille seglar varje timme mellan Helsingör och Helsingborg.

Från city till city och resa tar ca. 20 min. Hundar är gratis.

Avresa från Helsingör

(en gång per timme)

Måndag​

10.30 - 18.30​

Tisdag​

10.30 - 18.30​

Onsdag​

10.30 - 18.30​

Torsdag​

10.30 - 18.30​

Fredag​

10.30 - 20.30​

Lördag​

10.30 - 20.30​

Söndag​

10.30 - 17.30​

Avresa från Helsinborg

(en gång per timme)

Måndag​

10.00 - 18.00​

Tisdag​

10.00 - 18.00​

Onsdag​

10.00 - 18.00​

Torsdag​

10.00 - 18.00​

Fredag​

10.00 - 20.00​

Lördag​

10.00 - 20.00​

Söndag​

10.00 - 17.00​

​Biljett priserna - Helsingborg  Terminal

Betalning med kort dras i Danska kronor med Bankens dagskurs.

VUXEN

Enkelbiljett

55 SEK / 42 DKK

T/R*

95 SEK / 74 DKK

10 turs kort (5 x resa tur-och returresor*)

385 SEK / 299 DKK

TURA biljett

inkl. 26 sek / 20 dkk att handla för i BAREN

(gäller INTE tobak) kan inte användas på JAZZ, vinprovning eller andra speciella arrangemang. 

95 SEK / 74 DKK

PENSIONÄR

Enkelbiljett

39 SEK / 30 DKK

T/R*

59 SEK / 47 DKK

BARN

Enkelbiljett 4-11 år

39 SEK / 30 DKK

T/R* 4-11 år

59 SEK / 47 DKK

0-3 år

GRATIS​

Pendlarkort​

46 enkelresor (Gäller 1 mån)​

​629 SEK / 524 DKK

Skolan-dagis-rekreation Center - Retur

minimum 15 personer

Barn 3-11 år

29 SEK / 22 DKK

Barn 12-16 år

35 SEK / 27 DKK

Vuxen

 47 SEK / 35 DKK

Söndags Jazz  

​Jazz och frokost                                                                                 149 DKK

Drycker köpes separat. Förbeställning nödvändig.

Utöver tillkomer de vanliga biljettpriset*.

*​​10 turs kort kan inte användas på detta arrangemang.

CYKEL

Enkelbiljett

14 SEK / 10 DKK

T/R​

27 SEK / 20 DKK

​Få rabatt på Værftets Madmarked

Res med Sundsbussarna på en Tur & Retur biljett och få rabatt på Værftets Madmarked:

BETALA FÖR EN OCH FÅ TVÅ

- öl, läsk eller kaffe

(endast i baren - ej hos baristan)

Gäller ENDAST samma dag som biljetten är köpt! Visa upp din rabattkupong från Sundsbussarna i baren på Værftets Madmarked.

* Resa – är för en resa från Danmark till Sverige och en resa från Sverige till Danmark. Det kan inte tas upp två gånger från samma land två gånger


Skriv till oss​

 
 
 
 
Vissa fält är inte korrekt ifyllda

​Följ oss på Facebook för nyheter och händelser

Sundbusserne Danmark

Færgevej 24

3000 Helsingør

Tlf.: +45 53 73 70 10

E-mail: info@sundbusserne.dk

​Sundbusserne Sverige

Gamla Tullhuset - Hamntorget

252 21 Helsingborg

Tlf.: +46 42 21 61 61

E-mail: info@sundbusserne.dk

För bokning, matbeställning och övriga frågor

Tfn (från Danmark): +46 42 21 61 61

Tfn (från Sverige): 042 21 61 61

Ring under perioden på: 10.30 - 15.30​

- eller ring evt. til en af vore Terminaler direkte.